Rozmiar czcionki:

Nr 1/2019
pomerania_styczen_2018


Od Redaktora

Rok 2018 zakończył się dwoma ważnymi dla społeczności kaszubskiej wydarzeniami. 9 grudnia odbyła się uroczystość poświęcenia nowego sztandaru Zarządu Głównego ZKP, a dzień później Klub Studencki Pomorania wręczył nagrody Stolema Marii Pająkowskiej-Kensik oraz Władysławowi Czarnowskiemu. Relację z obu wydarzeń zamieszczamy na stronach styczniowej Pomeranii.

Z wizyty w Gdańsku Ignacego Paderewskiego, światowej sławy pianisty, późniejszego premiera II Rzeczypospolitej, która miała miejsce w ostatnich dniach grudnia 1918 roku, prawdopodobnie nie zachowała się żadna fotografia, przynajmniej dotąd nie udało się historykom takowej odnaleźć. Jednak m.in. dzięki wspomnieniom żony Heleny Paderewskiej, mamy szansę zapoznać się z atmosferą tamtych dni, w trakcie których wciąż ważyła się przyszłość granic Polski, przede wszystkim tu na Pomorzu. O misji Ignacego Paderewskiego, której częścią była wizyta w Gdańsku opowiada tekst Łukasza Grzędzickiego pt. „Burzliwy schyłek 1918 roku w Gdańsku i misja Paderewskiego”.  

W styczniowej Pomeranii wracamy jeszcze do warsztatów dla piszących po kaszubsku, które pod koniec ub. roku odbyły się w Gdyni. Tekst pt. „Kaszubi w Wielkim Kacku” przybliża zarówno jedną z najstarszych dzielnic miasta, jak również opowiada o działaniach działającego tam Koła gdyńskiego Oddziału ZK-P.      

 

Joomla Templates - by Joomlage.com